Jak zmniejszyć domowe rachunki – od czego zacząć oszczędzanie?
Chcesz poprawić stan domowego budżetu? Sprawdź jakie są sposoby, dzięki którym można zaoszczędzić przynajmniej kilkaset złotych rocznie.
Sytuacja każdego gospodarstwa domowego jest inna, a nasze wydatki musimy dostosować do naszych dochodów. Jeśli chcemy osiągnąć własny sukces finansowy, pierwszym krokiem powinno być zadbanie o swoje oszczędności. Warto więc dokonać analizy wszystkich wydatków, ile się płaci i za co dokładnie, jak również czy można z któryś opłat zrezygnować. Należy również zastanowić się czy wszystkie usługi oraz sprzęty są wykorzystywane przez domowników (telefon, smartfon, tablet, kanały TV itd.). Na zmniejszenie rachunków duży wpływ mogą mieć nasze codzienne nawyki. Często nie zwracamy uwagi na te aspekty, lecz mogą one znacznie wpłynąć na zmniejszenie domowych rachunków. Kontrola dochodów i wydatków pozwoli przygotować się na trudne czasy.
Planowanie budżetu domowego jest niezbędne aby zrozumieć, jak wygląda nasza sytuacja finansowa i nie trzeba być ekonomistą aby umiejętnie nim zarządzać. Wystarczy przeprowadzić proste obliczenia trzymając się kilku kroków:
- Zliczenie wszystkich źródeł dochodu: wynagrodzenia, stypendia, świadczenia socjalne itd.
- Rezerwacja pieniędzy na stałe wydatki jak prąd, gaz, woda
- Planowanie bieżącej konsumpcji: wydzielenie określonej kwoty na bieżące potrzeby jak jedzenie, transport, środki higieny osobistej itd.
- Unikanie wydatków spontanicznych: zastanowienie się przed zakupem, czy potrzebna jest mi dana rzecz
- Planowaniem długoterminowe: planowanie z wyprzedzeniem większych inwestycji np zakupu samochodu
- Analiza wydatków (oszczędzanie) oraz ich optymalizacja
Oto sposoby na poprawę budżetu domowego:
PRĄD
Z każdym rokiem na świecie wzrasta liczba dóbr osobistych takich jak np. sprzęty elektroniczne, które pobierają znaczną ilość energii elektrycznej. Pozytywnym aspektem jest fakt, że coraz częściej wybieramy te energooszczędne urządzenia. Jednakże przy dużej ilości sprzętu nawet tego energooszczędnego nie ochronimy się przed rosnącym zapotrzebowaniem na energię.
W jaki sposób ograniczymy zużycie prądu w naszym domu:
- Tryb czuwania – przed wyjściem do pracy, na zakupy czy nawet jeśli spędzasz czas wolny w domu i nie używasz jakiegoś sprzętu – odłącz od źródeł zasilania. Pamiętaj, że sprzęty domowe w trybie czuwania również zużywają energię, a to wpływa już na nasz portfel. Można zastosować listwy przepięciowe, wyłączniki czasowe lub zamontować zdalne sterowanie urządzeń w domu.
- Zmiana dostawcy usług – często jesteśmy przywiązani do jednego dostawcy lub też zakupiliśmy usługi kierując się znakiem firmowym danej firmy. Ale czy usługi są dla nas? Należy sprawdzić czy nie ma konkurencyjnych ofert innych firm. Często również dzięki nowej umowie otrzymujemy benefity, upusty, a to wpływa na zmniejszenie domowych rachunków nawet do kilkuset rocznie.
- Oświetlenie – inwestując w oświetlenie LED możemy zaoszczędzić kilkaset Wat. Czysta oszczędność i grubszy portfel
- Panele fotowoltaiczne – Jeśli w Twoim domu używa się energii elektrycznej do np. ogrzewania wody lub gotowania na płycie indukcyjnej to warto zastanowić się nad zakupem paneli fotowoltaicznych. Jest to energooszczędne rozwiązanie na dłuższy okres.
- Urządzenia RTV i AGD w domu – kupuj świadomie sprzęt z funkcjami ekologicznymi (korzystaj z programów ECO). Urządzenia o dobrej klasie energooszczędności są droższe od tych tradycyjnych, jednakże ten wydatek się zwróci. Dodatkowo wprowadzenie zmian nawykowych w ich korzystaniu (np. do czajnika należy wlewać tyle wody ile jest to niezbędne) również wpłynie na zużycie energii elektrycznej.
WODA
Woda należy do najważniejszych zasobów na Ziemi. Jest niezbędna dla życia i zdrowia człowieka i dlatego jest wykorzystywana w niemal wszystkich obszarach naszego życia. Bez żadnych oporów korzystamy z niej do m.in. przygotowywania żywności, prania, higieny osobistej, podlewania kwiatów czy nawet do mycia samochodu.Tymczasem oszczędność nie wymaga od nas intensywnej pracy. Jeżeli chcesz zacząć zmniejszać domowe rachunki, to należy wziąć pod uwagę koszty związane z zużyciem wody:
- Higiena osobista – prysznic jest bardziej oszczędny niż kąpiel w wannie. Dodatkowo korzystanie z perlatora, prysznice będą bardziej wydajne. Aby zmniejszyć rachunki za wodę należy pochylić się również nad mocą strumienia wody (im mocniejszy strumień tym wyższe rachunki)
- Mycie naczyń – mycie ręczne naczyń jest nie ekonomiczne. Podczas mycia zużywa się około 40 litrów ciepłej wody i 40 litrów zimnej wody. Zmywarki są praktyczniejsze, wygodniejsze i oszczędne – średnio na pełen cykl mycia zmywarka będzie potrzebowała około 25 litrów zimnej wody. Czysty zysk i oszczędność.
- Pranie – częste pranie nie wpływa dobrze na ubrania ani na nasz budżet. Włączając pralkę tylko wtedy gdy uzbierasz cały wsad, ustawiając program ECO zaoszczędzimy nie tylko na wodzie, ale na energii elektrycznej oraz na zakupie nowych ubrań.
- Cieknąca woda – bardzo często widząc cieknący kran czy przecieki w spłuczce nie zawracamy uwagi na ilość uciekającej wody. W przypadku cieknącego kranu to tylko kropelka na sekundę. Jednak w ciągu dnia może się w ten sposób uzbierać nawet 15 litrów a w skali roku to już jakieś 5 tysięcy litrów. Analizując cieknącą spłuczkę – w zależności od grubości strużki wody – to straty poniesiemy od kilku do kilkunastu litrów wody co godzinę. W skali roku to kilkadziesiąt tysięcy litrów, czyli nawet kilkaset złotych straty.
GAZ
Z gazu korzysta coraz więcej polskich gospodarstw. W wielu domach służy do zasilania kuchenek, podgrzewania wody oraz coraz więcej osób wykorzystuje go do ogrzewania domów. Problem polega na w tym, że ceny gazu w ostatnich latach konsekwentnie rosną. Warto zmienić kilka nawyków, które towarzyszą nam na co dzień i mogą pomóc w zmniejszeniu rachunków za gaz:
- Temperatura w pomieszczeniach– w pomieszczeniu, gdzie spędza się dużo czasu należy ustawić temperaturę na poziomie 20-22°C, w sypialni 17-18°C, a w łazience 22-24°C. Dobrze jest również wyregulować grzejniki tak, aby nie doprowadzał ani do zbyt dużego wychładzania, ani do przegrzewania pomieszczeń. Dostosuj również temperaturę do pory roku.
- Urządzenia gazowe – aby zużywać mniej gazu i oszczędzać na ogrzewaniu, należy pamiętać o regularnej kontroli kaloryferów oraz piecyków gazowych. Regularne odpowietrzanie, czyszczenie i doglądanie systemów grzewczych pozwoli uniknąć poważnych awarii i dodatkowych kosztów.
- Szczelność budynku – nieszczelne okna, drzwi oraz niedocieplony budynek to najczęstsze przyczyny uciekania ciepła i wychładzania pomieszczeń. Dlatego tak ważne jest, by zadbać o dobre uszczelnienie.
- Zasłonięte grzejniki – uniemożliwiają masom ciepłego powietrza na swobodną wędrówkę po pokoju, przez co musimy grzać dłużej i intensywniej, a to oczywiście generuje większe koszty i zużycie gazu.
MEDIA
- Pakiety usług – sposób na wyraźne oszczędności to pakietowanie usług. Większość operatorów działa obecnie oferując bardzo szeroki zakres oferty. Dostawcy usług – w tym też często lokalni dostawcy – zapewniają ciekawe zestawy zawierające dostęp do światłowodu, kablówki telewizyjnej oraz np. telefonii.
- Telewizja – bardzo często korzystamy z full opcji dostępnych kanałów, gdyż jest to dla nas opłacalne, ale czy tak na prawdę jest? Trzeba sobie zadać pytanie ile czasu spędzamy przy telewizorze i jakie kanały najczęściej oglądamy. Jeśli tylko czasami włączany jest telewizor, to gdzie ta oszczędność? Rezygnacja z płatnej telewizji może dać spore oszczędności. Wystarczy wziąć pod uwagę internetowy dostęp do video.
- Telefon – telefony komórkowe to ogromny rynek, który generuje ogromne przychody i co najważniejsze – ich wartość stale rośnie. Często decydujemy się na zakup telefonu ze względu na jego markę, a nie na jego funkcjonalność przepłacając krocie. Trzeba pamiętać również o możliwości negocjacji planu taryfowego na telefon komórkowy, który może prowadzić do znacznych oszczędności.
- Internet – telefonia internetowa, cieszy się coraz większą popularnością. Wykorzystanie pakietu danych za internet jest dużo tańsze niż średnia stawka za minutę połączenia. Minimalizacja zużycia danych jest kluczową strategią oszczędzania pieniędzy na telefonie komórkowym. W pierwszej kolejności dobrze jest korzystać z bezpiecznych sieci Wi-Fi – zwłaszcza w przypadku czynności wymagających dużej ilości danych. Kolejnym krokiem jest uniemożliwienie aplikacjom aktualizacji za pośrednictwem danych komórkowych – ograniczenie wykorzystania danych w tle dla aplikacji, które nie muszą być stale aktualizowane. Dobrze jest również włączenie limitu danych, aby mieć pełną kontrolę.
ZAKUPY
Oszczędność na zakupach można osiągnąć poprzez świadome planowanie. Ważne jest również korzystanie z programów lojalnościowych oraz zwracanie uwagi na daty przydatności do spożycia produktów, aby uniknąć marnowania żywności. Odpowiednie planowanie posiłków i wykorzystywanie produktów wielokrotnie mogą dodatkowo przyczynić się do ograniczenia wydatków. Przeciętny Polak wyrzuca 52 kg. żywności rocznie! Kupując racjonalnie możemy sporo zaoszczędzić każdego dnia.
- Lista zakupów – to sposób, który pozwala robić bardziej przemyślane zakupy oraz umożliwia ocenę, co faktycznie jest potrzebne, a co może być jedynie kaprysem chwili.
- Planowanie posiłków – dzięki temu łatwiej będzie planować również zakupy. Regularne sprawdzanie półek i lodówki w domu pozwala zidentyfikować, które artykuły spożywcze są dostępne i nie trzeba ich ponownie kupować.
- Promocje – rozsądnie podchodź do promocji, gdyż jedną z przyczyn marnowania jedzenia, a tym samym pieniędzy jest kupowanie dużych ilości. Z promocji dobrze jest korzystać wtedy, gdy produkty mają długą przydatność do spożycia lub są to środki czystości, pielęgnacji czy ubrania.
- Zasada „głodnego” – unikanie wizyt w sklepie spożywczym na pusty żołądek. Gdy idziemy na zakupy głodni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zrobimy impulsywne zakupy, sięgając po niezdrowe przekąski lub produkty spożywcze, które niekoniecznie są nam potrzebne.
- Aplikacje – oszczędzanie pieniędzy na produktach spożywczych stało się znacznie łatwiejsze dzięki różnym przydatnym aplikacjom dostępnym na rynku. Narzędzia mogą pomóc świadomie zarządzać zakupami, znajdować najlepsze oferty i unikać niepotrzebnych wydatków.
- Coś z niczego – aby skutecznie ograniczyć marnotrawstwo żywności warto jest określić, jakie składniki są już otwarte i co możemy jeszcze z nich zrobić. W internecie można odszukać bardzo dużo ciekawych przepisów na potrawy z wykorzystaniem z dnia poprzedniego.
- Restauracje – ważnym aspektem oszczędzania jest również ograniczanie jedzenia na wynos czy w restauracjach. Gotowanie w domu nie tylko pozwala zaoszczędzić znaczne sumy pieniędzy, ale także pozwala na lepszą kontrolę nad jakością składników i ilością przygotowywanej żywności.
PODSUMOWANIE
Zdobycie wiedzy, jak oszczędzać pieniądze nie jest proste. Jeśli jednak chcemy osiągnąć własny sukces finansowy, to pierwszym krokiem powinno być właśnie zadbanie o swoje oszczędności. Zgromadzone środki dają nie tylko komfort psychiczny, ale również bezpieczeństwo.