Czy urlop w Egipcie to dobry pomysł? Czy w Egipcie jest bezpiecznie?
Strach ma wielkie oczy: co warto wiedzieć przed wyjazdem i na co zwrócić szczególną uwagę?
Egipt to piękny, muzułmański kraj w Afryce z możliwością odpoczynku i zwiedzania. Aby czuć się w nim komfortowo, warto poznać kilka zasad, które pozwolą na spokojny i relaksujący odpoczynek. Pytanie dotyczące bezpieczeństwa w kraju faraonów pojawia się dość często, zwłaszcza gdy planujemy wakacje.
Czy w Egipcie jest bezpiecznie?
Słońce, plaża, palmy, drinki i błogi relaks… Czy aby na pewno? Czy Egipt jest bezpiecznym kierunkiem na wakacje? Egipt od lat utrzymuje się na podium jako jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków celów podróży, jednakże w głowie zawsze jest ten strach czy będziemy bezpieczni…
W pierwszej kolejności trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czym jest poczucie strachu, a realne niebezpieczeństwo? Przeważnie jest tak, że oceniamy sytuację na podstawie własnych doświadczeń lub opinii innych a nie jesteśmy otwarci na zrozumienie innych kultur. Egipt to kraj o bogatej kulturze i dlatego stał się ofiarą swojej własnej popularności. Wiele osób decyduje się na wakacje w tym kraju ze względu na atrakcyjną cenę oraz bliskość. Egipt to zupełnie inny świat, ale inność nie oznacza automatycznie niebezpieczeństwa.
Egipt jest bezpiecznym krajem, ale ludzie nie do końca chcą to rozumieć. W egipskich kurortach turystycznych poziom bezpieczeństwa jest wyższy – dbają o to odpowiednie służby. Warto na bieżąco sprawdzać zalecenia polskiego MSZ, gdzie dostępne są aktualne informacje związane z bezpieczeństwem i aktualną sytuacją w tej części Afryki. Egipska armia i pracownicy ochrony są wszędzie i nierzadko można zobaczyć uzbrojonych żołnierzy w atrakcjach turystycznych (zwłaszcza w Kairze).
Tak jak w każdym kraju warto zachować ostrożność w popularnych miejscach turystycznych (np. obiekty kultu religijnego, najważniejsze atrakcje), ze względu na występowanie kradzieży. W zatłoczonych miejscach warto pilnować swoich bagaży i portfeli. Nie należy nosić przy sobie większej ilości pieniędzy, czy kart kredytowych.
Kobieta będąca sama również może poruszać się po Egipcie i będzie bezpieczna. Owszem będzie przyciągała wzrok lokalnej ludności i wzbudzała zainteresowanie, jednak w żadnym wypadku nie powinna się czuć zagrożona bardziej niż w swoim rodzinnym miejscu zamieszkania. Oczywiście, nie można zagwarantować absolutnego bezpieczeństwa w żadnym miejscu na świecie.
Na bezpieczeństwo wpływa również organizator podróży. Dlatego decyduj się na wyjazdy organizowane przez certyfikowane biura podróży. Upewnij się, że mają one swoich rezydentów oraz opiekunów.
Rada na udane wakacje w Egipcie: otwartość na egipską kulturę, gotowość do absorbowania lokalnych doświadczeń i rezygnacja z oceniania.
Czego nie wolno robić w Egipcie?
Tak jak zostało wcześniej wspomniane Egipt jest krajem muzułmańskim, więc ta religia determinuje życie przeciętnego Egipcjanina. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na komfortowy pobyt w tym kraju bez nieprzyjemnych niespodzianek:
1. Poza obiektami turystycznymi należy pamiętać o odpowiednim ubiorze (unikać noszenia krótkich spódnic, szortów, czy strojów plażowych)
2. W czasie Ramadanu (30-dniowy post) należy powstrzymywać się od picia alkoholu i palenia papierosów w miejscach publicznych
3. W Egipcie nie wolno robić zdjęć obiektom rządowym oraz obiektom takim jak mosty, czy porty. Łamanie tego zakazu wiąże się z karą grzywny, a nawet aresztowaniem
4. Fotografowanie osób, a szczególnie egipskich dzieci wymaga zgody pisemnej. Bez tej zgody może się to skończyć grzywną
5. W Egipcie surowo zabronione jest zażywanie i przemyt wszelkiego rodzaju narkotyków. Złamanie prawa jest surowo karane
6. Do Egiptu nie wolno też wwozić maku, ani wyrobów, które go zawierają, bowiem nasiona te uznawane są za środek halucynogenny
7. Należy pamiętać, że publiczne okazywanie uczuć (np. trzymanie się za ręce i całowanie) nie jest mile widziane
8. Nie zaleca się picia wody z kranu
9. Przewóz fragmentów rafy koralowej jest przestępstwem i podlega karze pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu
10. Uważaj na zawartość apteczki pierwszej pomocy. Przepisy dotyczące przewozu leków do Egiptu są szczegółowe i wyjątkowo surowe
Co warto zwiedzić?
Cała historia Egiptu sięga wielu tysięcy lat i jest niezwykle fascynująca. To na jej podstawie powstawały różne filmy i reportaże o mumii, piramid, archeologicznych znalezisk, a także wierzeń starożytnych Egipcjan. Do dziś zostało zachowanych wiele zabytków pochodzących z tych epok, a nie wiemy ile jeszcze tak naprawdę zostało do odkrycia. W artykule tym omówimy najważniejsze z nich. Oto lista 8 najistotniejszych i fascynujących zabytków, które warto zobaczyć:
Piramidy w Gizie
Piramidy powstały około 4,5 tys. lat temu – największa Cheopsa (według obliczeń zbudowano ją z ok. 2,3 mln wapiennych bloków, ważących od 2 do 15 ton każdy), druga co do wielkości Chefrena, oraz mniejsza Mykerinosa. Towarzyszą im mniejsze piramidy, które były przeznaczone na grobowce kolejnych władców i możnych świata starożytnego Egiptu.
Wielki Sfinks
Monolityczny posąg mitycznego sfinksa, znajdujący się na terenie kompleksu piramid w Gizie. Posąg jest zwrócony frontem na wschód w kierunku Nilu. Rzeźba prawdopodobnie przedstawia wizerunek faraona Chefrena gdyż posąg usytuowany jest obok piramidy Chefrena. Posąg ma 72 metry długości i 20 metrów. Został wyrzeźbiony w litej skale i przedstawia leżącego lwa z głową człowieka owiniętą nemes (chustą, noszoną przez starożytnych Egipcjan).
Piramidy w Sakkarze
Sakkara znajduje się ok. 30 km na południe od centrum dzisiejszego Kairu. Niegdyś była nekropolią Memfis – czyli starożytnej egipskiej stolicy. W tym miejscu przez wiele wieków chowano władców, kapłanów i innych najważniejszych dostojników państwowych. Sama nazwa wywodzi się od Sokar czyli staroegipskiego bóstwa, które przyjmowało zmarłych władców i przenosiło ich w niebiosa. Ciekawostką jest również to, że bóstwo było też patronem tragarzy. Najsłynniejszą budowlą jest Schodkowa Piramida Dżesera, zbudowana przez Imhotepa.
Luksor i Świątynia Amona w Karnaku
Przepiękny Luksor, położony jest nad Nilem w środkowym Egipcie. W tym miejscu znajdowały się Teby, jedno z najważniejszych miast w historii tego kraju. Interesującym jest fakt, że, historycy szacują, iż dwukrotnie w swoich dziejach było to największe miasto świata. Prawdopodobnie pierwszy raz w ok. 1980 r.p.n.e., a ponownie ok. 1400 lat p.n.e. Najważniejszym zabytkiem Luksoru jest Karnak, gdzie znajduje się zespół świątyń poświęconych tebańskim bogom. Największą i najważniejszą z nich jest świątynia poświęcona Amonowi. Jej budowę rozpoczął już Amenhotep III.
Dolina Królów
Dawne Teby dzieliły się kiedyś na dwie części: Świat Żywych, po wschodniej stronie Nilu, i Świat Umarłych, leżący na drugim jego brzegu. Dolina Królów to miejsce pochówku egipskich faraonów w okresie od XVIII do XX dynastii.Najważniejsze z ustalonych grobowców należały do: Tutanchamona, Setiego I, Amenhotepa I, Ramzesa I, Ramzesa IV, Ramzesa V i Ramzesa VI oraz Merenptaha.
Świątynia Hatszepsut
Jak dotąd jest to jedyna odkryta świątynia grobowa kobiety-faraona należy do Hatszepsut. Znajduje się ona na lewym brzegu Nilu, w dolinie Deir el-Bahari. Położona jest u podnóża najwyższej w okolicy góry. Świątynia składa się z trzech dużych tarasów, które zostały wkłute w skale i połączone ze sobą rampami. Do najniższego tarasu wiodła niegdyś aleja, przy której znajdowały się posągi przedstawiające sfinksy oraz liczne obeliski. Na tarasie środkowym znajdują się kaplice poświęcone Hator, egipskiej bogini nieba oraz Anubisa, bóstwa o głowie szakala, związanego z mumifikacją i życiem pozagrobowym. Na ostatnim z tarasów znajduje się dziedziniec z wejściami do Komór Odrodzenia Hatszepsut i jej ojca, Totmesa I.
Asuan, File i Elefantyna
Asuan to najważniejsze miasto południowego Egiptu. W obrębie administracyjnym znajdują się dwie wyspy na Nilu – File i Elefantyna (odegrały one znaczącą rolę w dziejach Egiptu). Starożytni Egipcjanie wierzyli, że File była pierwszym skrawkiem lądu, jaki wyłonił się z wód Chaosu. Z tego względu przez długie stulecia znajdował się tu ważny ośrodek kultu Izydy, egipskiej bogini płodności i opiekunki rodzin. Na Elefantynie od najdawniejszych czasów mieściła się z kolei świątynia Chnuma, jednego z bogów Górnego Egiptu, który kontrolował przepływ wody w Nilu.
Świątynie w Abu Simbel
Świątynie w Abu Simbel zostały zbudowane w XIII wieku p.n.e. przez faraona Ramzesa II – jednego z najwybitniejszych władców Egiptu. Po wielu latach niestety, lecz świat zapomniał o nich na długo. Dopiero w 1813 roku na nowo odkrył je szwajcarski podróżnik Johann Burckhardt. Jednak o świątyniach zrobiło się bardzo głośno gdy w latach 60 ubiegłego wieku, zagroziło im zalanie z powodu Tamy Asuańskiej. Jak obliczono, wody powstałego dzięki tej konstrukcji Jeziora Nasera miały nieodracalnie zatopić te cenne zabytki. Postanowiono więc, że cały kompleks zostanie przeniesiony wyżej. Prace były sfinansowane przez UNESCO, trwały pomiędzy 1964 a 1968 rokiem, a ciekawostką jest to, że kierował nimi polski archeolog prof. Kazimierz Michałowski.
Paszport i wiza
Turysta udający się w podróż do Egiptu może przekroczyć granicę kraju na podstawie paszportu. Ponadto, pomiędzy Polską a Egiptem obowiązuje ruch wizowy, co oznacza, że konieczne jest także zdobycie wizy. Przybywającym do Egiptu w ramach urlopu wystarczy wiza jednokrotnego wjazdu, którą można otrzymać na krajowym lotnisku. Ten dokument kosztuje wówczas 25 USD. O wizę można ubiegać się również za pośrednictwem odpowiedniej strony internetowej co najmniej 7 dni przed wyjazdem.
Obywatele Polski podróżujący do Egiptu w celach turystycznych:
1. Każdy podróżny (również dzieci) musi posiadać paszport ważny przez co najmniej 6 miesięcy od daty planowanego powrotu do Polski
2. Muszą posiadać wizę turystyczną (cena 25 USD – ważna dla jednego wjazdu przez okres 30 dni), można ją kupić:
– na lotnisku w Egipcie – jest ona wklejana do paszportu
– za pośrednictwem strony internetowej
– składając wniosek w Ambasadzie Egiptu w Warszawie
Jeśli wyjazd jest do Sharm el Sheikh bez korzystania z dalszych wycieczek fakultatywnych, nie ma obowiązku wykupienia wizy. Wystarczy wtedy podbić pieczątkę w paszporcie, która uprawnia do 14-dniowego pobytu na półwyspie Synaj.
Jaką walutę zabrać do Egiptu?
Funt egipski to oficjalna waluta w Egipcie. Można tam jednak płacić również w euro oraz w dolarach amerykańskich. Jaką walutę zabrać do ojczyzny faraonów, gdzie ją najlepiej wymienić, a także na co uważać w kwestii płatności?
Na wyjazd do Egiptu warto zabrać euro lub dolary amerykańskie. W przypadku tej drugiej waluty najlepiej sprawdzą się banknoty wydane po 2012 r. Dolary wyemitowane pomiędzy 1996 a 2012 rokiem także są akceptowane, ale można napotkać na problemy z ich wymianą. Zasadniczo jednak banknoty w obu walutach na miejscu można wymienić na funty egipski. W wielu miejscach w Egipcie można płacić również bezpośrednio w dolarach amerykańskich lub euro – zarówno w większych supermarketach, centrach handlowych, jak i w kurortach turystycznych. Jednak należy zachować czujność, gdyż w małych sklepikach sprzedawcy traktują euro jak dolara, przeliczając jeden do jednego. W takich przypadkach opłaca się wybrać tańszą walutę i płacić dolarami.
Wypłaty z bankomatów są oczywiście możliwe. Możne je spotkać w każdym większym egipskim mieście. Nierzadko znajdują się także w mniejszych miejscowościach, zwłaszcza w kurortach. Własnymi maszynami ATM często dysponują także hotele.
Dobrze mieć ze sobą „drobne” (euro, dolary) z przeznaczeniem na napiwki, które są mile widziane w Egipcie.
„Zemsta Faraona”, jak się zabezpieczyć?
Zemsta faraona to najczęstsza dolegliwość na wakacjach. Przygotowanie organizmu do podróży to ważny punkt na liście rzeczy do zrobienia. Podczas pobytu w krajach o innej florze bakteryjnej, organizm może negatywnie reagować na zmianę środowiska. Aby zapobiec nieprzyjemnościom żołądkowym podczas urlopu, warto postawić na probiotyk przed wyjazdem do Egiptu. Pozwoli to na namnożenie dobroczynnych bakterii i zachowanie równowagi mikroflory w organizmie.
Odpowiedni probiotyk przed wyjazdem do Egiptu może okazać się ratunkiem dla układu pokarmowego w czasie wyjazdu, gdyż pozwoli na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia niestrawności czy biegunki podróżnych, tzw. zemsty faraona. To najczęstsza dolegliwość turystów, która nie tylko jest uciążliwa i wyczerpująca, ale może prowadzić do poważnych zaburzeń, m.in. do odwodnienia organizmu. Podczas pobytu w Egipcie należy pić tylko wodę butelkowaną, gdyż woda z kranu w Egipcie jest niezdatna do picia i jej spożycie grozi różnymi infekcjami układu pokarmowego.
PODSUMOWANIE
- Podróż do Egiptu jest stosunkowo bezpieczna pod warunkiem zachowywania podstawowych środków ostrożności, szczególnie w najbardziej zaludnionych miejscach, jakimi są obiekty kultu religijnego czy popularne atrakcje turystyczne.
- Najlepiej wybrać wyjazd do Egiptu zorganizowany przez certyfikowane biura podróży. To nie tylko bezpieczniejsza, ale i wygodniejsza opcja podróżowania niż planowanie wycieczki samodzielnie.
- Egipt jest kolebką jednej z najstarszych cywilizacji. To miejsce pełne wspaniałych zabytków, gorących plaż oraz niezwykłych reliktów kultury starożytnego Nilu.
- Przygotowanie organizmu do podróży to ważny punkt na liście rzeczy do zrobienia, aby uniknąć problemów żołądkowych
- Warto poznać lokalne obyczaje, aby zrozumieć kulturę Egiptu