Pon - Pt : 08:00-17:00, Sob : 09:00-13:00

PORADY

Samochód elektryczny, a może hybrydowy?

Dobrą wiadomością jest fakt, iż zmieniamy swój sposób myślenia na temat ekologi i tą zmianę możemy zauważyć już w transporcie z elektromobilnością na czele. Ta zmiana wynika ze świadomości ekologicznej, postępujących technologii i polityki. Wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych i hybrydowych są kluczowymi wskaźnikami tego trendu.

Coraz częściej mówi się, że XXI wiek jest stuleciem ekologicznym. Świadomość ludzkości na temat ekologi zdecydowanie wzrosła, lecz nadal zmagamy się z kilkoma globalnymi problemami, które zagrażają naszej planecie.  W wyniku postępu technologicznego do atmosfery zaczęły przenikać duże ilości niepożądanych substancji. Problem ten występuje głownie w dużych aglomeracji, w których powstają znaczne ilości substancji szkodliwych w tym również pochodzących ze spalin samochodowych.

Decydując się na zakup samochodu ekologicznego należy uwzględnić aspekty takie jak: etap produkcji, eksploatacji czy końcowej utylizacji. Samochody ekologiczne, oczywiście z naciskiem na elektryki oraz pojazdy hybrydowe są zoptymalizowane pod względem zużycia paliwa oraz emisji dwutlenku węgla. To nie są jedyne które można uznać za ekologiczne, lecz w artykule omówimy tylko te dwa rodzaje.

O ile pojazdy ekologiczne mają faktycznie niższą emisję spalin lub nawet zerową, o tyle z pozostałymi aspektami jest różnie. Niektóre auta wyposażone są w akumulatory, które nie do końca są ekologiczne (mowa o utylizacji).

medium-shot-smiley-woman-enjoying-coffee

1. Właściciele samochodów elektrycznych cenią swoje auta za niską emisyjność, oszczędność oraz prostą konstrukcję. Posiadacze zaś hybryd chwalą je za wysoki zasięg i sprawne tankowanie. Najbardziej popularnym napędem pozostaje wciąż hybryda. Auta elektryczne to jeszcze pieśń przyszłości, dopóki projektanci nie dojdą do perfekcji. Elektryki nie emitują spalin i mają natychmiastowo dostępny moment obrotowy. Dzięki temu zwiększa ich przyspieszenie, a co ważne czas reakcji auta na ruch kierowcy. A tym samym wpływa na dynamikę jazdy i bezpieczeństwo. Dysponuje większą ilością miejsca w środku.

Budowa Samochodu elektrycznegozdj4

2. Posiadacz hybrydy o typowym układzie wyposażony jest w silnik spalinowy i jeden lub parę silników elektrycznych. Co istotne napęd elektryczny, który posiadają służy do zmniejszenia paliwa jak i również do zwiększenia mocy. W najnowszych wersjach hybryd są wykorzystane techniki zwiększające wydajność elektryczną poprzez ładowanie baterii pozyskiwanej z momentu hamowania.Co więcej, silnik spalinowy wykorzystywany jest do generowania energii elektrycznej, która ma za zadanie zasilić silnik elektryczny.

Budowa samochodu hybrydowego

zdj5 hy

 

Poznaliśmy budowę, ale co jest lepsze hybryda czy elektryk?
Samochody hybrydowe są bardziej oszczędne w zużyciu paliwa i mogą pokonywać dłuższe dystanse,natomiast samochody elektryczne są mniej szkodliwe dla środowiska niż hybrydy.

  • Samochody hybrydowe wyposażone są zarówno w silnik benzynowy lub na olej napędowy, jak i elektryczny. Łącząc dwa źródła energii, mają one większy zasięg w porównaniu do pojazdów w pełni elektrycznych. Szczególnie hybryda plug-in pozwala skorzystanie z dużej ilości energii zgromadzonej w akumulatorze o wysokiej pojemności.
  • Samochody elektryczne są bardziej ekologiczne. Nie emituje spalin, a energia elektryczna potrzebna do ładowania może przecież pochodzić nawet w całości ze źródeł odnawialnych. Hybryda plug-in również może poruszać się w trybie w pełni elektrycznym, choć na dużo mniejszym dystansie.
  • Samochody hybrydowe mogą być bardziej efektywne w sytuacjach, gdzie silnik spalinowy i elektryczny współpracują, na przykład podczas dłuższych podróży w różnych warunkach drogowych. A ponieważ silniki elektryczne są zazwyczaj bardziej efektywne, przekłada się to z kolei na niskie koszty eksploatacji, zwłaszcza w warunkach miejskich. Auta hybrydowe wymagają też częstszych serwisów niż elektryczne, których koszt może być wyższy z racji korzystania z dwóch technologii napędu jednocześnie. Właśnie dlatego napęd hybrydowy typu plug-in jest też zazwyczaj droższy w eksploatacji niż elektryczny, ale nadal tańszy niż w przypadku napędu spalinowego.
  • Samochody elektryczne w porównaniu do pojazdów, które mają silniki spalinowe to pojazdy elektryczne generują mniejszy koszt przejechania trasy. Cena energii elektrycznej jest niższa niż oleju napędowego czy benzyny.
  • Samochody hybrydowe typu MHEV i HEV nie wymagają specjalnej infrastruktury ładowania, ponieważ korzystają z tradycyjnych stacji benzynowych, a akumulatory doładowują samoczynnie. Ładowanie hybryd plug-in można realizować okazjonalnie lub na co dzień – stosownie do preferencji. Auto w pełni elektryczne wymaga już dostępu do infrastruktury ładowania, co może być ograniczeniem w niektórych obszarach.
  • Samochody elektryczne są wyjątkowo ciche. Do tego ma dobre przyspieszenie. Elektryk moment obrotowy osiąga już w chwili odpalenia silnika, co z pewnością zadowoli fanów szybszej jazdy, jednakże właściciele tych pojazdów muszą uzbroić się w cierpliwość, ponieważ czas ładowania może trwać nawet dobę.
  • Napęd hybrydowy charakteryzuje też niskie zużycie paliwa w porównaniu do aut z silnikiem Diesla czy silnikiem benzynowym. Hybrydy typu plug-in można ładować w domu lub na stacji ładowania prądem elektrycznym, który zazwyczaj jest tańszy niż paliwo. Im częściej korzystamy z ładowania, tym większe oszczędności. Elektryki, wykorzystujące wyłącznie prąd elektryczny dają największe oszczędności.
  • Napęd elektryczny – w silniku elektrycznym nie dochodzi do procesu spalania mieszanki paliwa i powietrza. Przekłada się to bezpośrednio na trwałość samochodu elektrycznego, czystość pracy oraz koszty utrzymania.

Wady i zalety

zdj10

W kwestii wyboru samochodu elektrycznego czy hybrydowego ważna jest rekuperacja – czyli proces wykorzystywany przez praktycznie każdy samochód elektryczny i hybrydowy. To przede wszystkim odzyskiwanie energii w czasie hamowania, które nie jest możliwe w przypadku pojazdów spalinowych. Samochody z silnikiem elektrycznym oraz te z napędem hybrydowym, mogą w ten sposób gromadzić energię i ograniczać koszty podróżowania.

Samochody hybrydowe są bardziej oszczędne w zużyciu paliwa i mogą pokonywać dłuższe dystanse, podczas gdy samochody elektryczne jeszcze nie osiągnęły tego potencjału.

Diesel versus electric. Gas or electric station. 3d rendering illustration

 

Na pytanie, „który samochód jest lepszy elektryczny czy hybrydowy?” trudno jednoznacznie odpowiedzieć. To dwie różne technologie, które mogą przydać się w różnych sytuacjach. Doświadczenia kierowców wskazują kluczowe elementy dyskusji na ten temat. Czy to pojazd hybrydowy, czy elektryczny – wszystkie mają zarówno wady, jak i zalety. Sami musimy podjąć tą decyzję, które aspekty pasują do naszej osobowości i co dla nas jest najistotniejsze w samochodzie.

 

Bez względu na to jaki napęd ma Twój samochód czy to spalinowy, elektryczny, czy hybrydowy, musi zostać ubezpieczony. Pamiętaj: obowiązkiem właściciela jest wykupienie OC.

Koszt ubezpieczenia samochodu elektrycznego czy hybrydowego od zwykłego spalinowego może różnić się kilkoma czynnikami. Ubezpieczyciele uwzględniają różne aspekty przy kalkulacji składki ubezpieczeniowej. W wypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC czynnikiem sprzyjającym (tj. obniżającymi wysokość składki) jest obecność nowoczesnych technologii. Samochody elektryczne i hybrydowe są zazwyczaj wyposażone w liczne systemy bezpieczeństwa, takie jak systemy wspomagania kierowcy, kamery, czujniki czy systemy autonomicznego hamowania. Te zaawansowane technologie mogą wpływać na obniżenie ryzyka wypadków, co z kolei może wpłynąć na niższą składkę ubezpieczeniową.