Zróżnicowane przepisy w UE dotyczące wymiany opon na zimowe
Pogoda jesienią bywa kapryśna i może zmienić się z dnia na dzień. Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, kiedy najrozsądniej jest wyposażyć swoje auto w zimowe ogumienie. Sama wymiana opon w Polsce jest obowiązkowa, gdy przekroczona zostaje minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika, czyli 1,6 mm. ale czy jest obowiązek wymiany opony na zimowe?
W niektórych krajach Unii Europejskiej taki obowiązek jazdy na oponach zimowych zależy od aktualnych warunków drogowych, w innych ogumienie zimowe należy mieć zawsze w określonych przez prawo miesiącach roku.
W Polsce takiego obowiązku jeszcze nie ma. Natomiast najodpowiedniejszym momentem na wymianę opon na zimowe są dni, w których średnia dobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej granicy temperatur przyczepność opon letnich już ulega znacznemu pogorszeniu. Takie właśnie warunki pogodowe zwiastują prawdopodobieństwo wystąpienia opadów śniegu i przymrozków. Warto więc obserwować temperaturę na zewnątrz i spodziewając się ochłodzenia – zaplanować wymianę opon na zimowe.
Europa i obowiązek wymiany opon na zimowe:
Przykłady:
1. Obligatoryjna jazda na oponach zimowych we wskazanym w przepisach okresie (np. od listopada do kwietnia). Za złamanie nakazu grozi mandat w wysokości kilkudziesięciu euro. Rozwiązanie takie spotkamy np. w Czechach (od 1 listopada do końca marca), na Litwie (od 10 listopada do 31 marca) czy na Łotwie (od 1 grudnia do 1 marca).
2. Nakaz używania opon zimowych w sytuacji, gdy na drogach panują warunki zimowe – czyli wjazd na ośnieżoną drogę z nieodpowiednim ogumieniem, w niektórych krajach może spotkać się z bardzo wysokim mandatem. Dla przykładu: Austria kara nawet 5 tys. euro.
3. W Niemczech nie ma sprecyzowanego okresu stosowania opon zimowych, jednakże opony muszą być dostosowane do warunków panujących na drodze. Za nieodpowiednie ogumienie kierowca może zostać ukarany mandatem. W kilku regionach Niemiec samo oznaczenie „M+S” nie będzie wystarczające, a za łamanie nowego przepisu wprowadzono dotkliwe kary.
4. Regionalne nakazy używania opon zimowych w zależności od pory roku spotkamy m.in. we Francji czy we Włoszech, zwłaszcza na terenach alpejskich.
Opony całoroczne
W krajach europejskich opony oznaczone symbolem 3PMSF (czyli jeśli widzimy na ogumieniu śnieżynki na tle trzech górskich szczytów) traktowane są jak opony zimowe. Z kolei opony oznaczone symbolem M+S uważane są za zimowe tylko w niektórych państwach.
Jaka jest różnica pomiędzy oponami letnimi a zimowymi?
Opony zimowe mają bardziej miękką mieszankę gumową, która jest optymalnie dostosowana do zimnej pory roku. Zapewnia lepsze hamowanie w zimowych warunkach, a tym samym – gwarantuje bezpieczniejszą jazdę.
Dodatkowo rowki i żebra na bieżniku opony zimowej są głębsze niż w oponach letnich. Zapewnia to bardziej komfortową i optymalną jazdę na śniegu.
Wyrazisty wzór bieżnika zapewnia dobrą trakcję na śniegu, czarnym lodzie i błocie pośniegowym.
Warto pamiętać, aby kontrolować swoje opony przed wymianą w każdym sezonie zimowym