Czy ochrona na wypadek choroby przewlekłej jest możliwa?
Ubezpieczenie na życie może chronić nie tylko na wypadek śmierci ubezpieczonego
W artykule znajdziesz:
- Czy ochrona na wypadek choroby przewlekłej jest możliwa?
- Czym są choroby przewlekłe?
- Czy możesz starać się o odszkodowanie?
- Zakres pomocy
- W jakich przypadkach nie otrzymasz świadczeń?
Czy ochrona na wypadek choroby przewlekłej jest możliwa?
W ramach umowy podstawowej ochrona na wypadek chorób przewlekłych jest możliwa. Natomiast to w dużej mierze zależy od oferty, towarzystwa ubezpieczonego oraz od spełnienia określonych warunków jak: stan zdrowia ubezpieczonego czy wiek. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują standardową ochronę, w której jest zawarta ochrona na wypadek chorób przewlekłych, ale również możemy spotkać się z towarzystwami, które wymagają wykupienia dodatkowego pakietu lub też specjalnej klauzuli. Osoby, które mogą napotkać trudności w uzyskaniu szerokiego zakresu ochrony to osoby w starszym wieku lub w osoby z historią chorób.
Wysokość składki również ma znaczący wpływ na wariant polisy, elastyczność danego ubezpieczyciela do zmieniających się potrzeb oraz zakresu ochrony.
Czym są choroby przewlekłe?
Choroby przewlekłe stanowią główną przyczynę zgonu w Polsce i charakteryzują się długim czasem trwania i wolnym postępem zmian chorobowych.Wśród nich przodują choroby układu krążenia, nowotwory, schorzenia układu oddechowego oraz cukrzyca. Opisywane są również jako:
- zaburzenia o znacznym okresie trwania, które mogą być postępujące i o złym rokowaniu lub też związane z relatywnie normalnym biegiem życia, pomimo nieprawidłowości występujących w psychicznym lub fizycznym funkcjonowaniu
- wszelkie zaburzenia lub odchylenie od normy, które są trwałe, pozostawiają po sobie inwalidztwo, a wywołane są nieodwracalnymi zmianami patologicznymi i wymagają specjalnego postępowania rehabilitacyjnego, obserwacji lub opieki
- stan trwający dłużej niż 3 miesiące w roku, wymagający hospitalizacji przez okres co najmniej miesiąca
- trwałe, nieodwracalne i postępujące zmiany uszkadzające organizm, trwale obniżając jego sprawność i wydolność, głównie w stanach ostrych, ale i przewlekłych, jako jeden i ten sam ustawicznie trwający proces wyniszczenia
- choroby trwające przez znaczny okres lub mają charakter nawracający, powodując w długim czasie kolejne rzuty choroby
W kontekście polisy ubezpieczeniowej na życie choroby przewlekłe to długotrwałe schorzenia, które znacząco wpływają na przebieg i jakość życia. Do najczęściej wymienianych przez Towarzystwa Ubezpieczeniowe chorób przewlekłych zaliczamy:
- choroby serca,
- cukrzyca,
- astma,
- choroby nerek,
- a także niektóre formy nowotworów.
Ubezpieczyciele często indywidualnie określają listę chorób przewlekłych, które są objęte ochroną. Aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w przyszłości należy skrupulatnie zapoznanie się z warunkami konkretnego produktu, co pozwala dokładniej określić zakres potrzebnej ochrony. Pamiętajmy, że świadomość i znajomość zakresu ubezpieczenia może w znacznym stopniu pomóc w zarządzaniu własnym zdrowiem oraz finansami. Ponadto, postęp w medycynie sprawia, że lista przewlekłych chorób objętych ochroną jest dynamiczna i zmienna oraz podkreśla znaczenie regularnego aktualizowania wiedzy o swojej polisie.
Czy możesz starać się o odszkodowanie?
Oczywiście tak! Jednakże w trudnym momencie życia jakim jest zachorowanie możemy nie mieć głowy do sprawdzenia jakie dokumenty są niezbędne i gdzie należy zgłosić zdiagnozowaną chorobę. Jeśli nie dopełnimy koniecznych formalności, może zdarzyć się sytuacja, że wydłuży się czas wypłaty odszkodowania. W takich przypadkach ubezpieczyciel może zgłosić się do nas z prośbą o uzupełnienie dokumentacji medycznej. Oceny stopnia zachorowania będzie dokonywał wskazany przez TU lekarz orzecznik.
W jaki sposób zgłosić wniosek? Każde towarzystwo ubezpieczeniowe może oczekiwać nieco innej formy kontaktu np. on-line, tradycyjną formą listowną, mailowo). Przykładowe dane niezbędne we wniosku o wypłatę świadczeń:
- Imię i nazwisko
- PESEL
- Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport)
- Nr polisy oraz datę nabycia
- Dokumenty potwierdzające stan zdrowia (wypis ze szpitala, wyniki badań itd.)
Zakres pomocy
W chorobach przewlekłych można liczyć na wypłatę świadczeń w przypadku zdiagnozowania jednej z objętych ochroną chorób. Oprócz tego osoba może skorzystać z usług jak assistance medyczny lub też z pomocy psychologicznej. Niektóre polisy zawierają opcje jak programy profilaktyczne lub też wsparcie w zdrowym stylu życia. Istotne jest, aby przy wyborze polisy zwrócić uwagę na zakres oferowanych usług – dostosowanie do potrzeb i oczekiwań. Dobry ubezpieczyciel powinien oferować dostępność świadczeń minimalizując przy tym stres związany z trudnymi sytuacjami losowymi czy też zdrowotnymi.
Utrata zdolności do wykonywania pracy niesie ze sobą wiele problemów tych mniejszych i tych poważniejszych jak np. problemy finansowe gdy utrzymuje się rodzinę czy spłaca się zobowiązania. Ubezpieczenie na życie może zapewnić wsparcie finansowe (odszkodowanie) w zależności od sumy ubezpieczenia jakie się wybrało.
Brak zdolności do pracy można również definiować jako utratę zdolności do samodzielnej egzystencji, a tym samym można otrzymać rentę socjalną. Kwota otrzymanej renty socjalnej nie jest w stanie zapewnić utrzymania siebie i rodziny. Dlatego dodatkowe zabezpieczenie w postaci polisy na życie jest zdecydowanie najlepszą decyzją.
W jakich przypadkach nie otrzyma się świadczeń?
Istnieją w ubezpieczeniach wyłączenia odpowiedzialności, karencje jakie przewiduje ubezpieczyciel, a także limity świadczeń. Gdzie je można sprawdzić? Znajdują się one w dokumencie Ogólne Warunki Ubezpieczenia (skrót OWU).
Co to takiego karencja? Oznacza okres pomiędzy nabyciem umowy ubezpieczeniowej, a rozpoczęciem ochrony w wybranym zakresie i w zależności od zdarzenia polisowego może trwać od 1 do 24 miesięcy. Jest to zabezpieczenie Towarzystw Ubezpieczeniowych od prób wyłudzeń.
Uszczerbek na zdrowiu czy zdiagnozowanie poważnej choroby nie zawsze są podstawą do otrzymania odszkodowania z ubezpieczenia. Istnieje szereg okoliczności zdarzeń polisowych, które nazywane są wyłączeniami odpowiedzialności i ubezpieczyciel ma prawo odstąpić od warunków umowy.
W jakim przypadku nie otrzyma się świadczeń:
- zatajenia informacji na temat złego stanu zdrowia (nieprawdziwe informacje w ankiecie medycznej)
- posiadania wad wrodzonych
- popełnienia czynu uznanego za przestępstwo
- zażywania substancji odurzających
- przebywania na skażonym terenie
- uprawiania sportów o wysokim ryzyku
- przebywania na terenie wojennym